Який договір підписати, щоб вберегти себе

Час читання: 5 хвилин

Ми не є експертами в юридичних справах, тому для створення цього матеріалу проконсультувалися з фахівцем. Після прочитання ти отримаєш не тільки відповіді на найчастіші запитання, але й бонус — шаблон договору, за який не доведеться платити :)
Навіщо підписувати договір
Якщо говорити про замовника (клієнта), то для нього — це насамперед можливість зафіксувати обов'язки виконавця, описати повний перелік послуг (щоб уникнути «вигаданих»), прописати KPI, визначити штрафні санкції за їхнє невиконання. В цілому, зафіксувати все, що може турбувати в процесі надання послуг.

Для виконавця ж (тебе), це гарантії проведення оплати, чітка фіксація обсягу своїх обов'язків (адже часто є історія, коли застосовується маніпуляція: «а я ось думав ми про це домовилися, припускав трохи інакше, а це виходить дешевше має бути» і так далі ).

Ідеальним варіантом є зійтися на середині, тому намагайся не приписувати собі зобов'язань, які не зможеш виконати.

Які є мінуси у підписанні договору? Їх майже немає. Єдине, виконавцеві доведеться заплатити трохи податків, але краще відразу звикати робити все правильно.

У разі роботи без договору — ніхто нікому нічого не зобов'язаний і якщо трапиться конфлікт, довести щось на практиці, звичайно можна, але рівень витрачених сил, енергії та коштів точно не коштуватиме отриманого в результаті доходу.

Якщо є стійке бажання працювати без договору, то завжди бери передоплату (бажано 100%) та спокійно роби свою справу.
Як підписати договір?
Для України бажано відкрити ФОП 3 групи з податковою ставкою 5% від доходу. Це найбільш прагматичний, простий і довготривалий варіант з мінімальними ризиками, що підходить під подібну діяльність.
Який договір підписати?
Під такі взаємини лягає стандартний Договір про надання послуг. Предметом такого Договору можуть бути послуги з SMM, просування, ведення акаунтів, залучення нової та утримання старої аудиторії та клієнтів (предмет Договору описує саму суть взаємовідносин).

При обговоренні умов Договору ідеальним варіантом є зійтися на середині. Виконавцю не приписувати собі зобов'язань, які він не зможе виконати, але вказати конкретний перелік та терміни, а Замовнику подбати про гарантії виконання та ключові моменти таких як KPI, дедлайн, вимоги до підсумкового результату.

Зосереджуючись на комфортних умовах саме для виконавця (тобто тебе), краще прописувати послуги та умови їх виконання в описовій формі, не надто конкретизувати.

Гарний приклад:
«Послуги з написання тематичних дописів, узгоджених із Замовником, у кількості до 10 штук на місяць».

Поганий приклад:
«Послуги з написання допсів, щонайменше 10 штук на місяць, з письмовим твердженням концепції. Зміна концепції допускається Замовником будь-якому етапі надання послуг. Період публікації не більше 48 годин між дописами.

З прикладів видно, що описані одні й самі послуги і виконавець чітко обмежив сферу своєї відповідальності. Але якщо прописати як у першому варіанті, то до виконавця складніше пред'явити претензії, тому що конкретики немає і все описане насправді виконано :)

У другому випадку, можна буде причепитися до кожної пропозиції та визнати послуги виконаною не якісно (письмово не узгодили концепцію, період між дописами був понад 48 годин тощо), а це в свою чергу може стати підставою для законного зменшення твоєї оплати .

Тобто потрібен баланс, при якому можна чітко визначити обов'язки, але не перетворювати ці обов'язки на інструкцію у 10 сторінок тексту.

За підсумками надання послуг, обов'язково варто підписувати Акт наданих послуг (виконаних робіт), він необхідний насамперед виконавцю (тобі), тому що підтверджує відсутність будь-яких претензій до наданих послуг з боку замовника.

Підписання документів відбувається або в стандартній, паперовій формі (з подальшим пересиланням-отриманням оригіналів), або в електронному з використанням цифрового підпису. Для електронного підписання в Україні чудово підходить сервіс «Вчасно», найпростіший у освоєнні та використанні.

Ну а тепер найцікавіше — готовий шаблон договору, який ти можеш використовувати у своїй роботі. Щоб тобі не довелося платити юристу за створення якісного та вигідного для тебе договору від $100 — ми зробили це за тебе. Тицяй на посилання та зберігай собі :)

Договір для України