Як зацікавити клієнта не лише за допомогою портфоліо

Час читання: 13 хвилин

Спочатку давай розберемося, чим відрізняється портфоліо, резюме та комерційна пропозиція (КП).

 • Портфоліо — це кейси, які демонструють твої навички та знання: проекти, з якими ти працював; завдання, які виконував; результат, який отримав.

 • Резюме — документ, в якому прописана інформація про тебе, твою освіту та досвід роботи — все, що потрібно знати роботодавцю чи клієнту.

 • Комерційна пропозиція — пропозиція про співпрацю. Зазвичай складається виконавцем (тобто тобою) і містить умови роботи і вигоду від співробітництва.

Ось що важливо пам'ятати при складанні будь-якого з цих документів: роботодавець/клієнт витрачатиме свій час на вивчення інформації про тебе. Тому зроби читання максимально зручним та економним за часом. Як саме, розкажемо далі.
Резюме
Який формат вибрати?
Можна обмежитися текстовим файлом Microsoft Word або Google Docs, але така подача не найзручніша. Уяви, що побачить клієнт, коли відкриє подібне резюме — суцільне полотно тексту, яке треба прочитати.
Натомість спробуй покреативити і створити резюме у вигляді слайда або картинки. У графічному редакторі Canva є багато безкоштовних шаблонів, тобі потрібно буде тільки вписати інформацію про себе. Ще один хороший варіант — це презентація у PowerPoint, Keynote або Google Presentation.

Коментар рекрутера:

 • Твоє резюме має займати одну-дві сторінки, не більше.
 • Шрифт повинен бути простий і читабельний, а колір фону — нейтральним та таким, щоб не заважав читати (згадуємо блок візуалу). Текст — грамотний і без помилок.
 • Резюме бажано писати тією ж мовою, якою була опублікована вакансія/якою спілкується клієнт.

Якою інформацією наповнювати?

 • Коротка інформація про себе. Вік, місто проживання, мови, якими володієш (якщо у вакансії був такий запит).
 • Твоя фотографія. Так роботодавцю буде простіше уявити тебе і ви вже тким чином познайомитесь. Фото має бути якісним та світлим, тебе має бути добре видно. Часта помилка — надсилати сексі-фото :) Краще вибери діловий стиль. А ще — портретний формат, а не у повний ріст.
 • Свої якості та навички.

Коментар рекрутера:

 • Не використовуй шаблонні «уважність, стійкість до стресів, відповідальність», які трапляються в кожному другому резюме на сайтах з пошуку роботи. Визнач свої реальні якості, які допомагають у твоїй роботі.
Де отримував освіту. Якщо це курси, тренінги, вебінари, марафони — варто також вказати. Це покаже тебе з хорошого боку, адже людина, яка постійно оновлює знання, не стоїть на місці та «тримає руку на пульсі».

Попередні місця роботи. Напиши місце роботи, період, посаду та завдання, які виконував. Якщо це проект на фрілансі — опиши його: назву бренду або ім'я блогера, нішу, з якою працював. Вкажи період співпраці. Краще починати з останнього місця роботи, адже саме це цікавитиме роботодавця насамперед.

Коментар від рекрутера:

 • Обов'язково прикріплюй сертифікати з пройдених курсів або які підтверджують рівень володіння мовою.
 • Залиш контакти для отримання рекомендацій з попереднього місця роботи.

Контактна інформація для зв'язку із тобою. Додай якнайбільше варіантів: так ти надаси можливість вибрати найзручніший спосіб.

 • Номер телефону
 • Електронна пошта
 • Нік у соцмережах або посилання на сторінку

Приклад якісного резюме: https://cutt.ly/GQrnF9m
Портфоліо
Який формат вибрати?

Тут така сама ситуація, як і з резюме. Кейси набагато ефективніше підкріплювати скринами та посиланнями, щоб візуалізувати результат. Набагато зручніше зробити це у вигляді презентації чи навіть зробити невеликий лендинг (на Tilda) чи сайт. Тоді ти зможеш розповісти про свою роботу структуровано: наприклад, розмістити інфу про себе, кейси та контактну інформацію на окремі слайди.

Як оформити? Коментар від рекрутера:

 • Орієнтуйся на ЦА. Якщо хочеш працювати з великим бізнесом, із серйозними людьми в піджаках, оформляй все строго, пиши чітко та у справі. Якщо ж із креативними диваками — додай смайли, емодзі; пиши простою мовою і незвичайно подавай матеріал.

Якою інформацією наповнювати?

Привітання. Для початку можеш представитися та написати про себе. Розкажи, які проблеми ти вирішуєш і для яких завдань краще підійдеш.

Коментар рекрутера:

 • Роботодавець — це така сама людина і нерідко обирає виконавця, який симпатизує йому за певними якостями.

Твої кейси. Виграшним буде такий формат:

 1. Проект та ніша, з якою ти працював
 2. Яке завдання перед тобою стояло
 3. Що ти робив і які були результати

Якщо це можливо, вказуй конкретні цифри та дії. Так клієнту буде зрозуміліше, який результат ти в майбутньому можеш принести йому.

Погано:
Упакували аккаунт, визначили ЦА, зробили 30 дописів у стрічку.

Добре:
Підвищили охоплення на 80% за місяць роботи
Підписали 3 000 нових підписників завдяки конкурсній механіці

Коментар рекрутера:

 • Вибирай найкращі кейси. Якщо якась робота тобі не подобається, то навряд чи вона сподобається іншим.
 • Всі кейси розставляй від найновішого до найстарішого, щоб можна було відстежити твій професійний розвиток.
Хороші приклади портфоліо: варіант 1 и варіант 2.

Не дуже гарний приклад — посилання.

Чек-лист по класному портфоліо СММ-спеціаліста
Комерційна пропозиція
Який формат вибрати?

Тут найкраще підійде презентація, тому що такий обсяг інформації не помістити на 1 сторінці. Оформлення може бути в стилі компанії/проекту, для якого ти пишеш КП: це приверне увагу роботодавця і потішить його :)

Якою інформацією наповнювати?

Основна мета Комерційної пропозиції — продати свої послуги, переконати, що співпраця з тобою — це круто. Важливо показати, що ти зацікавлений у проекті і вже готовий розпочати роботу. Що для цього робити?

1. Для початку представся і коротко розпиши хто ти і чим займаєшся.

2. Проаналізуй профіль клієнта/роботодавця та визнач слабкі сторони. Можливо, його інтернет-магазин має крутий контент, але він погано обробляє коментарі? Чи немає потрібної для клієнтів інформації у шапці профілю та Highlights? Випиши проблеми, але зваж, що краще робити це акуратно, щоб не образити замовника.

3. Коли виявиш біль акаунта, поясни, чому це погано для бізнесу і запропонуй кілька варіантів для вирішення проблем. Візуалізуй кожну пропозицію за допомогою референсу або на прикладі конкурента, щоб клієнт зміг уявити та зрозуміти проблему.

4. Розпиши, як ти діятимеш, щоб вирішити біль і як це покращить ситуацію в акаунті. Розповідай зрозумілою для клієнта мовою та не використовуй SMM-них складних термінів.

5. Проблеми вирішили. Тепер можна піти далі та запропонувати пару нових ідей для розвитку акаунта. Тут також не забудь підкріплювати ідеї референсами.

6. Наприкінці вже зрозуміло, скільки роботи потрібно буде зробити. Можеш розписати кожну послугу та її вартість. Тепер у клієнта буде не тільки розуміння, що потрібно робити для розвитку профілю, але й уявлення, скільки це коштуватиме.

7. На останньому слайді час для заклику :) Залиш контакти і мотивуй замовника написати тобі. Можна запропонувати знижку або пообіцяти проконсультувати безкоштовно з додаткових питань.
Приклад комерційної пропозиції: https://cutt.ly/lQtHQmg
Супровідний лист
Цей лист, яким ти супроводжуватимеш своє резюме, надсилаючи його роботодавцю. Або коли шукатимеш нового клієнта. Чому важливо писати такий лист, навіть якщо тебе не просили?

Коментар від рекрутера:

 • У супровідному листі ти можеш зробити акцент на своїх скілах, які підходять під конкретну вакансію.
 • Можна з першого дотику створити гарне враження про себе та налагодити контакт із роботодавцем.
 • Підвищити шанс того, що твоє резюме помітять.
 • Показати зацікавленість у вакансії та компанії/у проекті замовника.
 • Якщо ти новачок і в тебе мало досвіду, лист допоможе тобі показати свій ентузіазм і готовність працювати.

Давай розберемо листи про співпрацю, які приходили у дырект Кукурудзи, і тобі стане зрозуміліше, що має бути у супровідному листі:
Помилки:

 • немає посилання на агентство, незрозуміло, що за компанія
 • незрозуміло, яка нам вигода від «взаємовигідної співпраці». про це краще писати відразу, у першу чергу :)
 • «Чи знайомі ми зі сферою Інфо-продюсування?». Якби наш акаунт вивчили трохи глибше, то побачили, що у нас є цілий курс. Це говорить про те, що повідомлення надсилали всім підряд.
Помилки:

 • Незрозуміло, хто це: людина не представилася і не пояснила, навіщо прийшла.
 • Прохання приділити кілька хвилин безглузде, адже ми вже витрачаємо час на розгляд повідомлення. Потрібно писати все одразу й по справі.
Помилки:

 • Людина назвала своє ім'я, але одразу не написала, ким вона є.
 • Не хоче забирати час і пише без води, але забирає час і ллє воду. «Думаю, вас це зацікавить» — суб'єктивна думка, яка не несе для нас жодної користі. «Додатковий потік заявок та підписників за допомогою….» Це вже шаблонні фрази,на які не реагують. Потрібно говорити цифрами та обіцяти точний результат.
Помилки:

 • Слова «початківець», «новачок» тощо відлякують роботодавців. Хто захоче взяти на роботу недостатньо досвідченого фахівця, якщо можна взяти людину з досвідом?

Замість того, щоб звертати увагу на свою недосвідченість, краще зроби акцент на сильних сторонах і напиши, чим ти можеш допомогти клієнту.
Тут без коментарів :)

А ось наше улюблене (у їхніх сторіс був наш старий контент):