Де і як знайти клієнтів

Час читання: 10 хвилин

Багато хто погодиться: знайти хорошого клієнта — це біль :) Особливо на ранньому етапі, коли немає ні кейсів, ні досвіду у спілкуванні, ні уявлення про те, що робити. У цьому матеріалі ми зібрали ефективні методи, які допоможуть тобі знайти клієнта у будь-якому разі: початківець ти чи ні.
Блог в Instagram
Якщо ти хочеш залучати клієнтів через блог, тобі потрібно показувати свою експертність у дописах та Stories. Тому що замовнику важливо знати, що він звертається до хорошого спеціаліста, і твій контент тут виступатиме в ролі портфоліо. При створенні публікацій у профіль, орієнтуйся на головну ЦА — твоїх майбутніх клієнтів. Закривай їх біль у своїх дописах. Показуй кейси, щоб замовник на прикладі бачив, як ти можеш допомогти йому. Публікуй відгуки, щоб показати, що клієнти задоволені твоєю роботою. Необов'язково мати 10 тисяч підписників, щоб до тебе приходили клієнти. За наши досвідом вистачає і 500 :)
Такі повідомлення приходять у блог із 500 підписниками, який ніяк не просувається. Є лише експертні дописи та відгуки в історіях.
Сарафанне радіо
Постав собі за ціль — стати ідеальним замовником для клієнта. Постарайся з самого початку показувати зацікавленість у проекті: став більше уточнюючих питань, проявляй ініціативу та пропонуй нові ідеї. Перевершуй очікування замовника та дивуй його. Наприклад, бонусом організуй фотосесію або зроби додатковий аналіз конкурентів. Такий жест клієнт точно оцінить і з великою ймовірністю згадає про тебе, коли потрібно буде порадити спеціаліста своєму знайомому або виконати нове замовлення.
Як гадаєш, у майбутньому такому клієнту буде простіше знайти нового виконавця чи знову звернутися до тебе? До речі, консультація — це класний спосіб розпочати співпрацю. Потрібно просто проаналізувати акаунт і дати рекомендації власнику. Такий метод круто доведе твою експертність клієнту.

Також сарафанне радіо працює і серед колег. Виявляй активність у нетворкінг-чатах, демонструй свої експертні навички, допомагай іншим учасникам порадою. Так склалося, що нам простіше рекомендувати когось, кого ми знаємо.
Офлайн заходи
Ще один хороший спосіб знайти клієнта — через особисте знайомство. У багатьох містах часто влаштовують бізнес-сніданки, семінари та інші нетворкінг-зустрічі. Туди ходять не лише за знаннями, а й заради корисних контактів. Спробуй сходити на такий захід і підготуй заздалегідь невелику промову для самопрезентації.
Telegram-канали з вакансіями
Особливість таких каналів у тому, що бажаючих на одну вакансію зазвичай багато. Але далеко не всі вміють на них правильно відгукуватись. Тому якщо правильно скласти повідомлення замовнику, ти зможеш виділитися з натовпу та зацікавити. Що робити, коли побачив потрібну вакансію або замовлення в чаті?

  1. Відповідай оперативно. Зазвичай замовник розглядає лише перші відгуки, інші ж ігнорує, оскільки їх може бути дуже багато. Просто постав повідомлення на всі важливі для тебе чати з вакансіями і відповідай відразу.
  2. Напиши хто ти і де побачив вакансію.
  3. Розкажи, чим ти займаєшся і як можеш допомогти у конкретному випадку.
  4. Відразу прикріплюй портфоліо та резюме, щоб замовнику не довелося ще раз писати та просити про це. Якщо це посилання, то перевір, щоб воно відкривалося. Якщо картинка — щоб була читабельною.
  5. Залиш невеличкий заклик до дії, щоб спонукати замовника відповісти тобі. Напиши, що чекаєш на фідбек, або запитай, чи згодні з тобою співпрацювати.

Чи можна писати в чат самому із презентацією себе як спеціаліста? Можна, але буде даремно. Таких повідомлень у чатах зазвичай набагато більше, ніж самих замовлень. І вони настільки шаблонні, що на них ніхто не звертає уваги.

Лови список телеграм-каналів з вакансіями. Рекомендуємо одразу підписатися і вже запустити процес пошуку клієнта, особливо початківцям.

https://t.me/mari_vakansii
https://t.me/insta_workk
https://t.me/freelancevakansii
https://t.me/faunderjob
https://t.me/normrabota
https://t.me/freelancetaverna
https://t.me/yojob
https://t.me/vdhl_good
https://t.me/workathomerus
https://t.me/hrhunters
https://t.me/work_editor
https://t.me/Work4writers
https://t.me/Well_paid_Job

Обережно! У чатах, де надсилання повідомлень доступне кожному, можуть траплятися сумнівні вакансії (вебкам, ставки на спорт) та шахраї. Ніколи не відповідай тим, хто не називає точну спеціальність, бере на роботу «абсолютно всіх без досвіду» та обіцяє добре платити.
І не забудь про закритий канал, де ми публікуємо перевірені вакансії партнерів та клієнтів, які дуже хочуть заманити саме наших учнів:
Підписатися на канал можна за цьому посиланню. Доступ до нього є тільки у наших учнів з першого та другого потоку:)
Фріланс-біржі
Мінус такого методу — велика конкуренція та низька оплата, особливо якщо в тебе немає рейтингу на біржі. Але цей варіант підійде для новачків, які ще не мають кейсів. Можна попрацювати місяць і скласти собі гарне портфоліо із проектами з різних ніш.

https://work-zilla.com/
https://www.upwork.com/
https://www.fl.ru/
https://freelance.ua/
Друзі, рідні, знайомі
Ще один ефективний варіант для новачків. Розкажи всім і скрізь, що ти — контент-маркетолог. Серед друзів твоїх друзів точно знайдеться хтось зі своїм маленьким бізнесом чи магазинчиком. Ще у знайомих простіше просити написати позитивний відгук, який може стати твоїм першим кейсом:)
Групи Facebook
Шукай вакансії за хештегами з ключовими словами, а також у спільнотах.
Де шукати клієнтів, якщо я початківець?

Там само :) Відсутність кейсів — це не страшно. По-перше, у тебе вже є роботи з нашого курсу — головне правильно їх оформити (розкажемо про це у наступному матеріалі). По-друге, можна запропонувати клієнту розпочати співпрацю з безкоштовної роботи у тестовому режимі. Це допоможе зрозуміти замовнику, що означає з тобою працювати, а тобі — зрозуміти, чи подобається тобі проект і чи комфортно з ним працювати.

Але не погоджуйся працювати безкоштовно більше ніж тиждень: так ти швидко вигориш і твоя мотивація зникне. Запам'ятай, що твоя головна мета зараз — не заробити грошей (хоча про це теж треба пам'ятати), а набратися досвіду, кейсів, розвинути свої навички.

Якщо тобі відмовили, нічого страшного. Зі 100 відгуків тобі відповідатимуть приблизно на 10 і тільки один з 10 захоче подивитися твої кейси. І це нормально :) Кожен клієнт — це людина зі своїми тарганами в голові, і відмова не обов'язково означає, що ти поганий фахівець.

Прочитай реальну історію про нашу знайому Євгенію. Вона — таргетолог. Клієнт вибирав між нею та ще однією виконавицею Ольгою. При тому, що Євгенія безкоштовно проконсультувала клієнта і він навіть встиг запровадити кілька рекомендацій у блозі, їй все одно відмовили. І пояснили свій вибір ось так:
Так що пам'ятай: якщо тобі відмовив клієнт, може його нумерологу просто не сподобалася твоя цифра :)

Дуже корисно у разі відмови попросити фідбек: «чому я не підходжу?». Це допоможе тобі знайти свої слабкі сторони і стати в рази кращим.
Від яких клієнтів краще відмовитись?

На жаль, не всі клієнти в інтернеті сумлінні і той, хто ніколи не брав замовлення онлайн, може не помітити цього. Ось, на що варто звернути увагу, щоб не зіткнутися з ошуканцем:

  • Немає чіткої інформації та точного опису вакансії. Швидше за все, робота нелегальна чи пов'язана з неофіційними організаціями. Ніколи не відгукуйся на такі вакансії, навіть якщо обіцяють великі гроші.

  • Велике за обсягом тестове завдання. Деякі замість того, щоб шукати виконавця на тривалий час, публікують вакансію з тестовим завданням і використовують чужі роботи як контент в блог.

«Написати 3 дописи на тему...» або «Зробити контент-план на місяць» — такі завдання точно займуть у тебе мінімум добу. Важливо пам'ятати, що мета тестових — побачити твої скіли. А не отримати безплатно пару дописів для блогу.

  • Клієнт просить ТЕБЕ перерахувати ЙОМУ гроші. Начебто це комісія для чогось. Або просить перейти за «персональним» посиланням та ввести туди дані своєї карти. Запам'ятай, що тільки тобі мають платити гроші, а решта — спроба розвести.