Як працювати з інтерактивами та закликами

Час читання: 15 хвилин

Інтерактиви на лайки
Не треба думати, що всі інтерактиви на лайк — це «лайктайм», «постав лайк, якщо любиш маму» і т.д:
Цікаві інтерактиви на лайк роблять рідко (а дарма) і завдяки цьому вони круто працюють. Спробуй такі механіки:
Інтерактиви на пересилання та репости
На репости та пересилання круто працюють інфоприводи:
Тригер «це про мене». Зазвичай це листівки та життєві описи на тему акаунта:
Тригер «жиза»:
Аналогічно цей тригер працює і в stories — їх також можна переслати:
Меми та жарти, якими просто захочеться поділитися з друзями:
Інтерактиви на коментарі
Є кілька основних та додаткових факторів, які впливають на обговорюваність допису та можуть збільшити кількість коментарів.

Уяви кекс, він може повністю складатися з тіста, а може бути з цікавою начинкою. Так і з цими факторами в інтерактивах — є основні (які впливають на результат в першу чергу і яких треба дотримуватися) і додаткові (які не такі обов'язкові, але також працюють). Почнемо з основних:

 • акцент на болях та проблемах ЦА;
Насамперед треба зрозуміти, що сам допис і його тема мають бути цікавими та зрозумілими аудиторії, тому й так важливий щомісяця аналізувати контент та робити щотижневий точковий аналіз, про який ми постійно говоримо.

Якщо дивитися на теми дописів із дзвіниці автора, то не завжди очевидно, що заходить аудиторії, а чого краще уникати. І аналіз контенту — головний помічник у такому випадку. Ну і далі все просто — не пиши те, що не цікавить аудиторію. Порівняй:
Хіба підписникам @ahmadtearussia цікаво читати про якісь піщинки? Чи хочеться їм відповідати на це запитання?

Болі та проблеми працюють ще й через дискусії, що виникають у коментарях, якщо потягнути за правильну ниточку, проаналізувавши ЦА:
Як думаєш, дописи на яку тему, швидше за все прокоментує більше людей у блозі гінеколога?
Готово!
 • зрозуміла для ЦА мова;

Забери воду в тексті, штампи, стоп-слова, канцеляризми, недоречне звернення на «Ви» та додай трохи гумору. Порівняй:
До речі, як вважаєш кращим спілкуватися з аудиторією у дописах?
Готово!
Згадай, що ми говорили у матеріалі про tone of voice. Зазвичай «ти» сприймається як одна людина, а «ви» — як група людей або шанобливе звернення до однієї людини. З погляду психології, перший формат дає більше персоналізованості та індивідуальності. Тому якщо формат tone of voice дозволяє звертатися в дописах на ти, сміливо вибираємо цей варіант.

Коли ми використовуємо «ви» у питанні, інтерактиві чи заклиці, людина підсвідомо думає, що звертаються до групи людей, а не до неї особисто, через що такий контент спрацьовує гірше. Це працює за аналогією з принципом «що більше людей задіяно у процес, тим менше зусиль докладає кожен із них».

Але в той же час при особистому спілкуванні з людиною (у direct чи коментарях) крутіше працює звернення на «ви» :)

 • тригер самовираження;
Тригер — це психологічний прийом, який мотивує користувача на конкретну дію тут і зараз. Ну а тригер самовираження — це про те, як люди люблять хвалитися, висловлювати свою думку і прагнуть здатися найрозумнішими. І це працює в інтерактивах, це мотивує людей залишати коментарі. Візьми на замітку ці механіки:
 • тригер індивідуальності;

Люди люблять показувати, які вони добрі, розумні, правильні та не такі, як усі. Це можуть бути особливості, які є у кожної людини та відрізняють її від інших (ім'я, знаком зодіаку, вік, риси характеру).
 • тригер обмеження;

Щоб людині було простіше прийняти рішення чи відповісти на запитання, потрібно зменшити складність вибору та обмежити кількість усіляких варіантів. Приклад обмежень — знаменитий експеримент із джемом.

В одному із продуктових магазинів Каліфорнії дослідники встановили дві дегустаційні стійки із пробниками джему екзотичних сортів. На першій пропонувалося спробувати шість видів джему. На другій сортів було вчетверо більше.

В результаті стійка із 24 сортами джему привернула на 150 відсотків більше дегустаторів. Але із покупками вийшла прямо протилежна історія. З тих, хто спробував шість видів джему, покупки зробили 30 відсотків людей. Ті ж, хто вибирав із 24 сортів, купували лише у 3 відсотках випадків.
Експеримент показує: здавалося б, великий асортимент приваблює більше людей. Але в результаті це знижує мотивацію до самої покупки.

Такий самий принцип працює в інтерактивах:
 • користь.

Добре, коли залишивши коментар, підписник може отримати для себе користь — отримати фідбек, оцінку профілю, нових підписників і т.д. Порівняй:
А ще подібні інтерактиви часто працюють на взаємодію коментаторів один з одним. Подивися на приклад вище:

 1. У першому випадку людина напише коментар і піде далі.
 2. У другому випадку людина залишить коментар, а інші користувачі будуть відповідати, тим самим ми створюємо місце для дискусії і підвищуємо кількість часу, який користувачі проведуть на дописі.

Ось як виглядають поодинокі коментарі vs. коментарі з відповідями:
Інтерактиви на взаємодію коментаторів один з одним краще впливають на статистику, тому що:

 • затримують людину на дописі (на дискусію зазвичай потрібно витратити більше часу, ніж на одиночний коментар), а час на дописі = глибина взаємодії з дописом = охоплення;
 • приносять набагато більше коментарів (чим більше відповідей, тим більше коментарів);
 • більше цікавлять, особливо при правильному формулюванні. Залишивши такий коментар, людина може отримати фідбек, оцінку, якісну критику, погляд збоку, просто прорекламувати себе, а це користь, яку рідко можна отримати у коментарях.

Ну а тепер додаткові фактори:

 • ностальгія;
Ностальгія знайома кожному із нас. У будь-якій тематиці можна знайти те, що викликатиме приємні спогади, і побудувати на цьому інтерактив, який спрацює.
 • трохи розваг.

Найбільше люди люблять розваги, і в Інстаграмі часто приходять, щоб розважитися.

Як варіант розваг для інтерактивів можуть бути різні прогнози та ворожіння. Адже завжди приємно читати передбачення про швидкий успіх або підвищення зарплати. Хороший приклад пророцтв — чеки в Сільпо. Навіть якщо ти не віриш у це, все одно прочитаєш чергове передбачення. А якщо воно тобі сподобається, — розкажеш про нього комусь. Так само це працює і в Інстаграм:
Ну а крім цього, розважити можна й іншими форматами гейміфікації: пазли, ребуси, загадки і т.д. Не забудь додати тригери :)
Ну а найголовніший секрет великої кількості коментарів — реакція на коментарі підписників. При цьому не лише лайком, а й відповіддю. Таким чином ми не тільки підвищуємо лояльність, а й збільшуємо коментарі мінімум у 2 рази. Порівняй:
Заклики
Як ми вже обговорили раніше, заклики — це спосіб отримати взаємодію від підписника, отримати ту саму реакцію, підвищивши показники залучення. Заклики — агресивніший метод підвищення залучення і менш нативний, ніж інтерактиви.

Головна помилка в закликах — одні й самі формулювання. Це спрацює так само, як «рекламна сліпота» (коли споживач не сприймає рекламу через велику її кількість).

Підписники просто перестануть звертати увагу на ті самі заклики в кінці кожного допису, тим самим їх ефективність буде нульовою. Тому використовуй різні цікаві формулювання, щоб не набридати підписникам. Ось кілька формулювань тобі спочатку:

Які заклики можна використати?

Лайки — «залиш свій лайк, якщо тобі сподобався допис», «з тебе лайк — з нас більше таких дописів».

Збереження — «збережи, щоб не втратити», «збережи, щоб не забути», «збережи, щоб повернутися», «збережи на потім ...».

Репости — «поділися з другом», «розкажи другу», «відправ другу, якщо він ...».

Сповіщення — «не забудь ввімкнути сповіщення», «ввімкни сповіщення про публікації, щоб не пропустити наступний допис...».

Інтерактиви та заклики найкраще додавати наприкінці. Коли підписник тільки почав заглиблюватися в допис, раптовий заклик поставити лайк або інтерактив на коментарі тільки зіб'є його з пантелику і відштовхне. Та й навряд чи після двох прочитаних речень з'явиться бажання поставити лайк або прокоментувати.

Наше завдання: лайтово нагадати підписнику про можливість поставити лайк або зберегти, адже іноді просто корисної чи цікавої теми недостатньо. Людина прочитає, їй сподобається, але вона може просто забути поставити лайк чи зберегти.

Ну а коли читач подумає: «о, крутий допис!», ми нагадаємо йому про те, що його можна зберегти, щоб пізніше застосувати ці знання. Чи буде від цього більше збережень? Очевидно, так :)

Чек-лист по інтерактивам та закликам:

 • не треба писати в дірект підписникам із проханням ставити лайк :)
 • протестуй інтерактиви, орієнтовані на лайк;
 • використовуй інфоприводи, життєвий контент та жарти;
 • роби акцент на болях та проблемах ЦА;
 • спробуй влаштувати дискусію у коментарях;
 • пиши зрозумілою для аудиторії мовою;
 • якщо це можливо, спілкуйся у дописах на «ти»;
 • використовуй тригер самовираження, індивідуальності та обмеження;
 • додай трохи користі та вигоди для аудиторії в інтерактив;
 • протестуй інтерактиви на взаємодію коментаторів один з одним;
 • реагуй на всі коментарі;
 • не використовуй одні й самі формулювання у закликах;
 • додай інтерактиви та заклики в кінці.