Що таке текст та його роль у діджитал комунікації

Час читання: 8 хвилин

Привіт, мене звати Даша, я копірайтер.

Чому я написала цей модуль? Тому що люблю тексти та KUKURUZA blog. Писала для соціальних та культурних проектів (Babyn Yar Holocaust Memorial Center, Fujiwara Yoshi, Giving Tuesday in Ukraine, Global Teacher Prize Ukraine), зараз пишу для IT-курсів Beetroot Academy. Мрію написати п'єсу та поставити її в театрі.

Тут я поділюся з тобою знаннями та техніками, які зроблять інстаграмний текст (і не тільки!) зрозумілим, впізнаваним та таким, що буде спонукати до дії. Це означає, що ти навчишся писати просто, у своєму стилі, для цільової аудиторії і з чітким меседжем. Буде мало теорії, багато прикладів, практики та пояснень.

Ми всі жертви шкільної освіти та творів у стилі «Дні стали довшими, а ночі — коротшими. Прийшла зима». Або «Чому Кареніна кинулася під поїзд? На це питання багато хто досі шукає відповіді, а тема трагічного кохання залишається актуальною і в наші дні». Нас вчили писати обширно, без конкретики, використовуючи штампи, канцеляризми та химерні фрази, щоб надати тексту «експертності». Ми ж будемо переучуватись і в результаті — віідрізняти поганий текст від хорошого, більше того — добре писати, якщо будемо виконувати всі практичні завдання.

P.S. Читатючи далі, приготуйся, що писатимеш багато і відразу.

Трохи про філософію
Ну лякайся! Це тільки для того, щоб дізнатися природу тексту та його призначення.

Отже, перше завдання: прочитай текст та скажи, про що він?
Той випадок, коли розумієш, що нічого не розумієш.
Щоправда, Платона розуміють одиниці, тому все ок. Перед тобою уривок із діалогу «Держава», і щоб зрозуміти про що він, треба не просто знати контекст, потрібна ще й допомога платонознавця чи філософа, який займається герменевтикою.

Герменевтика — це філософська наука про розуміння тексту, потреба в якій виникає лише тоді, коли людина стикається з проблемою нерозуміння. Наше завдання — створювати такі тексти, яким не потрібна допомога герменевтики.

Прочитай цей текст:
Тут нам говорять про тренд на текстовий розважальний контент та його переваги — короткий, ясний, оформлений дизайнером текст (візуальна частина особливо важлива у контент-маркетингу).

Ось таких прикладів ми будемо прагнути.
Що таке текст?
Текст — це фіксована людська думка. Вона може бути на аркуші, у дописі Instagram, у відео, в будь -якому форматі, але головне — це має бути думка, закінчена та суттєва (читай «з повідомленням», «з call to action»/ «з закликом до дії» .).

Текст — це засіб будь-якого спілкування, і діджітал у тому числі. Він має різні цілі залежно від наміру автора.
Коли автор:

 • Подумки розвантажує себе — функція самовираження.
Якщо ти хочеш поговорити про свої інсайти, зроби текст корисним. Приклад того, як автор розповів про свій досвід та поділився практичною вправою з підписниками:
 • Встановлює та підтримує контакт — контактна функція. Це наш розважальний контент та той контент, що залучує.
 • Отримує або передає будь-яку інформацію — функція інформування. Тут все зрозуміло: ми говоримо про себе, товар чи послугу тощо.
 • Заохочує щось робити — функції управління. Те, що ми називаємо текстом «який продає».
Пам'ятай про ці функції, коли будеш писати текст. Почнемо?

Перше практичне завдання. Розкажи про бренд/бізнес/послугу/товар або про те, що ви рекламуєте чи плануєте просувати в Instagram. Ти можеш узяти один із цих акаунтів на вибір:


Уявіть, що ти пишеш допис на його/її сторінці в Instagram. Немає обмежень! Напиши, як ти знаєш зараз. Не думай про те, як правильно, і не гугли :)

А ще спробуй зафіксувати, скільки часу у тебе це займе.

Це буде наша точка А. В кінці модуля ми побачимо, що змінилося.

Не забудьте додати текст у форму.

Прочитай наступний матеріал, якщо боїшся писати:
Страх білого листа
Він знайомий усім, хто коли-небудь почав щось робити. Перша спроба керувати велосипедом, першим інтерв'ю, першою роботою. Перший текст схожий на перший поцілунок: просто почніть робити - і тоді природа допоможе.

Проста техніка працює зі страхом білого аркуша. Візьміть щонайменше 30 хвилин часу і виберіть місце, де ніхто не заважатиме вам. Відключіть звук сповіщень на телефоні. Візьміть аркуш паперу або створіть новий документ на комп’ютері, примітку на телефоні - наскільки ви зручні. Почніть писати все, що спадає на думку: кожна думка, навіть якщо вона "я не знаю, з чого почати". Перенесіть те, що ви думаєте: "На папері". Відпустіть себе і плавати через свої думки. Ви побачите, що через деякий час ви будете говорити, очистите розум надлишку шуму і почнете писати те, що вам потрібно.

Нехай це не так структуровано, як ви хочете, і не зовсім такі слова. Зрештою, мало хто робить вперше. Я таких не знаю. Навіть найпопулярніші копірайтерів Supercopieriter пишуть, перечитують, редагують, а іноді і переписали текст. Важливо прийняти це як частину роботи і не чекати цього дуже ідеального тексту вперше.

І ось невелика вправа для подолання страху та як навчання ваших навичок копірайтингу.

Кілька ситуацій, про які можна написати:

Напишіть так, ніби ви скажете другові чи коханій людині. Почати буде простіше, і мова буде простішою і гуманнішою, а це означає - більш зрозумілим і приємнішим.

 1. Ви живете на хмарі. Дайте мені три поради щодо того, як не впасти звідти
 2. Знайдіть фотографію і напишіть про те, що не на ньому, а "для".
 3. Напишіть дуже злу ноту.
 4. Опишіть себе трьома словами.
 5. Напишіть інструкції про те, як розірватися з хлопцем/дівчиною, тож якщо це була інструкція для мікрохвильової піч.
 6. Ваше ім’я називали коктейлем. Як він називається? Скажи мені чому.
 7. Пам'ятайте деякий випадок, подорожуючи за кордон і пишіть про це від імені місцевого, хто міг це спостерігати.


Спробуйте написати тексти для кожної ситуації.

Ми навіть можемо запустити міні-марафон у чаті з кукурудзи, і кожен день (починаючи з сьогодні) надсилати текст з хештегом, який відповідає кількості ситуації. Наприклад: №4 Я люблю людей, займаюсь боксом.
Текст та візуальний у цифровому спілкуванні
В ідеалі — між ними повинна бути синергія, коли текст і візуальний відіграють свої ролі. Основна роль — полягає у візуальному, текст — має другу планову роль, без якої візуальне не має шансів отримати Оскар.

Ми детально про це говорили в попередньому модулі, тому я нагадаю основні моменти тут:

 1. Instagram - це візуальна соціальна мережа, тому тут текст доповнює зображення.
 2. Менше тексту, більше повітря. Менше стільки, скільки це не заважає розумінню сенсу (більше у четвертому розділі).
 3. Ієрархія тексту: Почніть з головного! Це буде візуально видно.

І зауваження.


Резюме
Just do it! Страх і написання - тому страх написання перемагає. І всі інші страхи.

Ми пишемо тексти не заради тексту, а для того, щоб заохочувати аудиторію до дії, викликати емоції, зацікавити, залучати до спілкування.