Каруселі, які сподобаються і аудиторії, і алгоритму

Час читання: 20 хвилин

Ось ми і приступаємо з тобою до найцікавішого — створення контенту. У цьому модулі розглянемо детальніше формат каруселей, фото- та відеоконтент, stories і guides.
Зізнавайся, який формат у стрічці використовуєш найчастіше?
Готово!
Сподіваємось, що каруселі :) Але чому ми так «топимо» за них?

При правильному використанні цей формат може дати максимальну глибину взаємодії з постом і цим підвищити його охоплення. З цього випливає головне завдання карусельного допису — залучити користувача, затримати його якомога довше.

Але оскільки просто публікація допису в форматі каруселі не гарантує високого охоплення та захмарних показників залучення, ми покажемо тобі, як зробити карусель, яка точно сподобається і твоїй аудиторії, і алгоритму Instagram.

Що таке карусель? Якщо ти активний користувач Instagram, то слово «карусель», найімовірніше, асоціюється не лише з розвагою дитинства, але й форматом постів у цій соцмережі.

Пости-каруселі з'явилися в 2017 році, подарувавши всім користувачам можливість завантажувати до 10 фото/відео та переглядати їх за допомогою гортання праворуч/ліворуч.

Плюси каруселей:

+ алгоритми дають «‎другий шанс»‎:
якщо підписник побачив у своїй стрічці пост-карусель і ніяк не відреагував на нього (лайк, комент і т.д.), то через деякий час алгоритм покаже пост користувачеві ще раз, але вже з другого слайду (чи це не круто?)

+ більше можливостей для залучення (і підвищення охоплення):
ти інтригуєш підписника на першому слайді, даєш цікаву інформацію на другому, третьому... десятому, і тільки потім переходиш в опис, ну а в звичайному пості в тебе є тільки один слайд і опис, що зменшує час, проведений на дописі і рівень залучення

+ можливість дати трохи більше інформації:
це особливо зручно для навчальних та експертних блогів, яким завжди не вистачає одного допису, щоб краще розкрити тему та показати більше прикладів

+ викликає інтерес при скролінгу стрічки:
коли людина гортає стрічку і бачить пост з декількома крапками внизу — ці крапки працюють як додатковий тригер, який змушує подивитися, що ще є в цій каруселі
Мінуси каруселей:

- підписник не завжди дивиться карусель до кінця:
якщо не заінтригувати людину першою та другою картинкою, вона навряд чи додивиться карусель до кінця (це покаже алгоритму незацікавленість у дописі і вплине на подальше охоплення публікації)

- контент, який не завжди читають «тут і зараз»
через тенденцію до швидкого споживання контенту, інформативні каруселі не завжди читають «тут і зараз» (людина не залишається на пості, а просто зберігає її «на потім», при цьому не завжди повертаючись до неї через якийсь час)

- часозатратність:
на якісний пост-карусель необхідно витратити набагато більше часу, ніж на звичайни пост (важливо продумати, якою буде обкладинка, основна частина; як правильно розподілити всю інформацію, щоб не перевантажити пост; як візуалізувати інформацію; придумати хороший заклик/інтерактив наприкінці)
Структура каруселі
Незважаючи на те, що в каруселі можна робити до 10 слайдів, тут головне якість, а не кількість. Твоє завдання — утримати користувача і зробити все, щоб він дивився карусель до кінця.

Кожен слайд повинен нести смислове навантаження та виконувати свою функцію. Якщо тобі нема чим утримати аудиторію на всі 10 слайдів, то скоротити їх до оптимальної кількості.

А щоб твоя карусель спрацювала, має бути структура:

 1. Обкладинка (перший слайд)
 2. Вступна частина (другий слайд)
 3. Основна частина (3-8 слайд)
 4. Висновок (передостанній слайд)
 5. Заклик/інтерактив (останній слайд)

+ опис та перший коментар

Нижче ми докладно розглянемо кожну частину і розберемося в тому, якою має бути карусель, щоб вона змогла привернути увагу користувача, затримати його на дописі та отримати високе охоплення.
Обкладинка та дизайн каруселі
Обкладинка допису — це перше, що бачить підписник, а перше враження відіграє важливу роль. Що робить якісна обкладинка?

 • інтригує;
 • привертає увагу у стрічці;
 • змушує подивитись карусель повністю;
 • пояснює, про що пост;
 • показує важливість матеріалу;
 • допомагає зорієнтуватися на сторінці акаунта (зрозуміти, про що він узагалі / знайти пост, який зацікавив);
 • допомагає у створенні гармонійної стрічки акаунта (якщо дотримуватися одного стилю, підбирати відповідні кольори, шрифти та форми).

В обкладинці, як і в каруселі в цілому, важлива візуальна складова:

 • дизайн не повинен забирати на себе всю увагу (матеріал допису можна з легкістю прочитати та роздивитися, і жодні стрілки та квіточки не впадають в око першими);
 • текст залишається читабельним, і, щоб вивчити його, не потрібно напружувати очі (тут мають значення шрифти, підбір кольорів, плашки, елементи на фоні та багато іншого — докладніше про це поговоримо в модулі з візуалу);
 • додаткові зображення несуть певний сенс і не розміщуються у пості просто для галочки.

Використовуй формат 4:5, щоб займати більше місця у стрічці, і у конкурентів не залишилося жодного шансу, порівняй:
Щоб зацікавити читача, використовуй інтригуючі заголовки та заклики (докладніше розглянемо далі на курсі):
Додай стрілки та вказівники, щоб натякнути підписникам гортати далі (навіть фон каруселі може бути суцільною стрілкою):
Але пам'ятай, стрілки краще використовувати тільки для контенту, який ти потім не ставитимеш на таргет, тому що Правилами рекламної діяльності вони заборонені.

Щоб привернути увагу користувача, використовуй яскраві та контрастні кольори, якщо дизайн-система це дозволяє. Порівняй наш тьмяний і яскравий візуал нижче — що більше привертає увагу?
Анімуй елементи, текст або все відразу (клікай на посилання, щоб переглянути приклади): приклад 1, приклад 2, приклад 3, приклад 4, приклад 5, приклад 6).

А щоб користувач додивився карусель до кінця, роби елементи безперервними, щоб вони переходили з одного слайда на інший (інструкція зі створення такої безперервної каруселі буде наприкінці цього матеріалу):
Заголовок
Тему заголовків ми з тобою докладно розглянемо в модулі про копірайтинг, але вже зараз важливо розуміти: щоб придумати справді цікавий заголовок, який спрацює, важливо проаналізувати цільову аудиторію та її біль.

Саме з біллю формується тема допису. Ти скажеш: «Але мої конкуренти пишуть на такі ж теми!». Так і є, тому заголовок має бути з унікальним акцентом.

Наприклад, усі пишуть про основні принципи коментингу, а ти напиши свій кейс — «‎Як я за допомогою коментингу набрав 3000 підписників за 2 тижні»‎ або «‎У яких випадках коментинг не допоможе твоєму акаунту»‎‎.

В обох випадках всередині матеріалу можуть бути схожі принципи, але на відміну від конкурентів, у тебе буде свій унікальний акцент.

Заголовки допомагають звернути увагу читача на пост, тому заголовок має бути зрозумілим, інтригуючим, без зайвих слів і складних конструкцій. За кілька секунд вдалий заголовок повинен переконати користувача подивитися пост і дати зрозуміти, чому цей пост буде корисним.

Ну а крім нашого майбутнього модуля та матеріалу про заголовки, не забудь почитати блог Максима Ільяхова:

 1. Як скласти чіпляючий заголовок
 2. Транзитні заголовки: що це та як використовувати
 3. Дієслова у заголовках і підзаголовках
 4. Великі літери в заголовках
 5. Інформативність підзаголовків
 6. Як створювати ненудні підзаголовки
 7. Сирітські підзаголовки
Вступна частина каруселі
Перший слайд після обкладинки має бути підготовчим. Це як вступ у шкільному творі. Ми даємо шматочок, який має налаштувати читача на тему і затягнути далі. Важливо відповісти підписнику на запитання: навіщо читати далі?

Ти ніколи не замислювався, чому в нон-фікшн літературі дві третини книги — це історії про те, як ЦЕ допомогло багатьом людям, які складні дослідження були проведені, щоб знайти ЦЕ, і лише після всього цього невелика частина — як ЦЕ використати. Все тому, що коли лише дати інструкцію, як зробити, людина прочитає і забуде.

Але якщо спочатку мотивувати, пояснити НАВІЩО це використовувати і чому це важливо (і тільки після цього дати інструкцію), шансів, що людина дочитає матеріал і використовує знання, набагато більше.

Тільки після пояснення «навіщо» можна приступати до інструкції «як». Лі Лефевер у книзі «Мистецтво пояснювати» дуже вдало проілюстрував цей принцип:
Ось як використовувати цей принцип у каруселях:
Можна обійтися лише одним інтригуючим реченням. Так ти підігрієш інтерес аудиторії, збільшиш час, який користувач проведе на дописі та додаси цінності своїй інформації. Наприклад:
Мотивувати можна різними способами:

 • показати користь, яку людина отримає, якщо оволодіє матеріалом;
 • показати цінність матеріалу: наприклад, у книзі Мартіна Ліндстрома описом такої цінності виступає фраза «Бюджет досліджень, покладених в основу цієї книги, становить понад $7 000 000»:
Але ризик того, що людина не дочитає допис до кінця, існує не тільки на першому і другому слайді. Тому потрібно зробити все для того, щоб користувач залучено гортав кожен слайд каруселі. Як це зробити?

Є два способи, при комбінації яких ти забезпечиш своєму посту максимальну глибину взаємодії з аудиторією: справді цікавий контент та заклики.

Як заклики можна просто використовувати стрілки та вказівники. Але можна і скористатися прямим закликом (як і на початку каруселі, змотивувати та пояснити, навіщо читачеві гортати далі), наприклад:
У разі прямого заклику, ми не просто женемо читача вперед без будь-якої мети та пояснень, а лаконічно описуємо, що його чекає на наступному слайді і даємо вибір (читай: «даємо видимість вибору») — гортати далі чи ні. 
Основна частина каруселі
Як і в структурі шкільного твору, в основній частині важливі тези та аргументи. Не потрібно писати полотно тексту на кожному слайді основної частини: структуруй інформацію та скорочуй довгі речення. Пам'ятай: одна думка — один слайд.

Інтригувати і мотивувати — це круто, але якщо тези та приклади відверте Г, то на цьому вся взаємодія користувача з постом закінчиться.

Теза має бути чіткою і зрозумілою. Бажано одним реченням:
Якщо інформації у тезі більше, ніж на 1-2 речення, потрібно структурувати:
Будь-якій людині важко сприймати сухі поняття. Як тільки ти йому розповідаєш про щось, чого він не бачить чи не уявляє, він втрачає інтерес.

Але з іншого боку, без цієї абстрактної теорії неможливо пояснити майже нічого.

Тому, розповідаючи теорію, не забудь додати приклади, а показуючи приклади, не забудь підтвердити їх теорією.

Приклад може займати більше місця, ніж сама теза, залежно від того, що несе велике смислове навантаження. Наприклад, якщо йдеться про те, які фотографії більше лайкають, то й акцент потрібно робити на фотографіях:
Приклади можуть бути у вигляді зображень. У такому разі будь-який текстовий приклад важливо оформити так, щоб він відрізнявся від тези (інший шрифт, плашка):
Висновок у каруселі
Не треба обривати карусель дуже різко. Важливо плавно перейти до інтерактиву та зробити короткий висновок. Це структурує всю інформацію та покаже читачеві все те найважливіше, що потрібно перечитати та запам'ятати.

Зазвичай інтерактиви та заклики використовують саме наприкінці каруселі. Чому так? Щоб вкотре не відволікати користувача.

Коли людина занурюється в текст і намагається запам'ятати інформацію, раптове питання або прохання поставити лайк посеред каруселі, швидше за все, ні до чого. У такому разі інтерактиви/заклики зіб'ють з думки і перенаправлять на іншу дію, а допис залишиться непрочитаним.

Або людина навпаки продовжить читати пост, але після прочитання вже забуде про прохання або інтерактив, який був кілька слайдів тому (тим самим ефективність заклику/інтерактиву зменшитися в рази).

Тому логічніше робити інтерактиви і заклики саме в кінці каруселі на останньому слайді, а також дублювати їх в описі або коментарі.
Інтерактиви
Інтерактиви зазвичай використовують для підвищення кількості коментарів на дописі та задля його обговорювання (є також інтерактиви, орієнтовані на лайки та інші показники, але про них ми поговоримо пізніше).

Які інтерактиви використати? Найкраще працюють інтерактиви на взаємодію коментаторів один з одним. Порівняй:
1. У першому випадку людина напише коментар і піде далі.

2. У другому випадку людина залишить коментар, а інші користувачі відповідатимуть. Тим самим ми створюємо місце для дискусії та підвищуємо кількість часу, який користувачі проведуть на дописі.

Ось як виглядають поодинокі коментарі vs. коментарі з відповідями:
Інтерактиви на взаємодію коментаторів один з одним краще впливають на статистику, тому що:

 • затримують людину на дописі (на дискусію зазвичай потрібно витратити більше часу, ніж на простий коментар), а час на пості = глибина взаємодії з постом = охоплення
 • приносять набагато більше коментарів (чим більше відповідей, тим більше коментарів)
 • сильніше зацікавлюють (особливо при правильному формулюванні), тому що, залишивши такий коментар, людина може отримати фідбек, оцінку, якісну критику, погляд збоку, просто прорекламувати себе тощо. А це додаткова користь, яку рідко можна отримати у коментарях.

Ще кілька прикладів таких інтерактивів:
Можна трохи схитрити та затримати користувача на пості ще довше — зробити інтерактив на повернення, використовуючи слайди з пасхалками на попередніх слайдах. Це можуть бути елементи, які треба почитати; друкарські помилки, які потрібно знайти; літери, з яких потрібно скласти слово або просто сховані смайли. Приклад такого інтерактиву наприкінці цього допису:
Ще один варіант, який спрацює на лояльність, але принесе трохи менше коментарів — питання на тему допису в кінці каруселі + спілкування з аудиторією в коментарях.
Заклики
Навіщо використати заклики? Заклик — це прохання/нагадування, яке зазвичай використовують для підвищення показників залученості. Заклики працюють на будь-який із показників: лайки, збереження, репости, ввімкнення сповіщень. Як і інтерактиви, їх краще додавати в кінці каруселі.

Які заклики використати? Як інтерактиви, розглянемо заклики трохи глибше далі на курсі, зараз важливо зрозуміти, що не треба обмежуватися одними і тими самими формулюваннями — це спрацює так само, як рекламна сліпота (це коли споживач не сприймає певну рекламу через величезну її кількість ).

Підписники просто перестануть звертати увагу на ті самі заклики в кінці кожної каруселі, тим самим їх ефективність буде нульовою. Тому використовуй різні цікаві формулювання, щоб не набридати підписникам.

Замість того, щоб писати «збережи, щоб не загубити», можна написати «цей допис тобі ще знадобиться, не забудь зберегти». Або замість того, щоб написати «поділись дописом із другом», краще написати «відправ цей пост тому, з ким давно не бачився і хочеш зустрітися».

Замість словесних закликів (або разом з ними) можеш використовувати іконки / анімовані іконки в кінці каруселі, щоб нагадати підписникам про те, що можна поставити лайк (1), написати коментар (2), відправити комусь пост (3), зберегти його (4) або ввімкнути сповіщення про нові публікації (5). Намагайся розміщувати їх там, де вони передбачені інтерфейсом Instagram.
Опис
НЕ залишай його порожнім.

Використовувати опис до допису дуже важливо, тому що алгоритм орієнтується на поєднання слів у постах. Про це ще 2019 року написали в офіційному блозі Instagram. І про це ми розповідали тобі у статті про оптимізацію та на минулому дзвоні.

Наприклад, якщо в постах зустрічаються слова «фітнес» та «тренування» — обліковий запис показується аудиторії, яка цікавиться подібними темами. А якщо в акаунті один пост на тему психології, інший про кулінарію, а третій про собак, потрапити в Рекомендації буде набагато складніше (бо алгоритм приймає рішення на рівні цілого акаунту, а не окремих його постів).

Щоб позначити теми акаунта для алгоритму (і потрапити в Рекомендації), можна використовувати альтернативний текст, який додається вручну для користувачів з вадами зору (він буде озвучений при перегляді стрічки):
НЕ дублюй всю інформацію з каруселі в описі.

У такому разі його ніхто не буде дочитувати, а незабаром підписники перестануть його навіть відкривати (а навіщо, якщо там завжди одне й те саме?).

Виділи головну інформацію з каруселі та доповни її своїми міркуваннями. Це буде досить легко, адже ти, напевно, скорочував матеріал, щоб умістити все в каруселі? Значить час використовувати ту інфу, яка не помістилась!
Не забудь нагадати про інтерактив в кінці опису (тут принцип такий самий, як і всередині каруселі). Але не дублюй його буквально, краще напиши трохи іншими словами, щоб це не виглядало копіпастно і неприродно.

До речі, можеш додати інтерактив не тільки в опис, а й у перший коментар під постом. Це чудовий спосіб підвищити ефективність інтерактиву. Знаєш чому?

Все просто: якщо додати інтерактив в кінці каруселі/опису, то його побачить тільки той відсоток людей, які дочитали карусель або натиснули кнопку «ще» і дочитали опис до кінця (це багато дій, правда?).

А у випадку з першим коментарем інтерактив відразу буде видно під дописом, тому це зможе привернути увагу у стрічці (бо мало хто залишає такі коментарі); зможе зацікавити прочитати пост (при правильному формулюванні) і, звісно ж, спрацює на збільшення коментарів.

Закріплювати свої коментарі не можна (можна закріплювати лише коментарі інших людей), але зазвичай коментар автора допису завжди відображається першими.
Можеш використовувати перший коментар не тільки як місце для інтерактиву, а як додаткову точку дотику: дати там важливу інформацію, зацікавити прочитати опис, догортати карусель до кінця і т.д.
І не забувай першу годину після публікації закріплювати найкращі коментарі, вони теж можуть мотивувати перейти на пост і прочитати решту:
А тепер підсумуємо та запам'ятаємо:
І-і-і чек-лист:

 • пам'ятай, що головне якість, а чи не кількість слайдів;
 • використовуй формат 4:5;
 • спробуй зробити карусель безперервною;
 • роби обкладинку, яка привертатиме увагу;
 • враховуючи болі ЦА, вибери заголовок;
 • зроби перший слайд після обкладинки підготовчим;
 • структуруй інформацію в основній частині;
 • пам'ятай, одна думка — один сайд;
 • наприкінці каруселі зроби короткий висновок;
 • не забудь додати інтерактив та заклик;
 • не залишай опис каруселі порожнім;
 • закріплюй найкращі коментарі в першу годину після публікації.
comments powered by HyperComments