Аналіз конкурентів

Час читання: 10 хвилин + відео-інструкція: 10 хвилин

Минулого модуля ми обговорили, як розвинути одну з головних навичок контент-маркетолога — надивленість. Не забувай, що це регулярний процес, і одним завданням на курсі її не розвинути.

Тому подивись зараз ще раз акаунти своїх натхненників, збережи собі кілька ідей. Можеш навіть надіслати до нашого чату ідею, яка сподобалася тобі найбільше — впевнені, це буде корисно багатьом.

Ігноруєш і продовжуєш читати? Швиденько завари собі смачний чай/каву і приділи 10 хвилин натхненникам, а потім продовжимо:)
Так ось, крім надивленості, ми з тобою розібралися в основах і тепер розуміємо, як працює алгоритм, як вберегти аккаунт і що означає кожен із показників статистики.

Але високі охоплення нам це не гарантує, тепер потрібно приступати до найголовнішого — аналітики. Дивно, але на першому потоці цей модуль сподобався учням найбільше, хоч ми і хвилювалися, що буде складно або навіть нудно (адже аналіз подобається далеко не всім):
У новому модулі ми почнемо з аналізу конкурентів (бенчмаркінг) — це подібний процес до надивленості, яку ми обговорили раніше, але тут ми дивимося не суб'єктивно (мені подобається рубрика, я її адаптую), а більш об'єктивно (аудиторії подобається рубрика, можна її адаптувати ).

Бенчмаркінг — це аналіз чужого досвіду та застосування кращих кейсів. Бенчмаркінг у контент-маркетингу — це той самий аналіз, але завдяки йому можна досліджувати ефективність конкурентів у Instagram, щоб перейняти їхній досвід, покращити свій аккаунт та оптимізувати процеси.

Важливо: аналіз конкурентів — це не спосіб зрозуміти, що робить конкурент і зробити так само. Ні в якому разі. Аналіз конкурентів — це спосіб визначення контентної стратегії конкурентів та контентної конкуренції у вашому сегменті загалом.

Аналіз допоможе тобі зрозуміти, що потрібно публікувати в акаунті, щоб бути «вигіднішим» для аудиторії, кориснішим та цікавішим. А ще допоможе сформувати своє УТП: зрозуміти, у чому сильний саме ти :)
Як аналізувати
Спочатку шукаємо потрібних конкурентів. Є кілька способів пошуку:

 1. Шукаємо через пошуковий запит site:instagram.com+ ключові слова.
2. Вводимо у пошук Instagram ключові слова.
3. Запитуємо в аудиторії, кого вони дивляться/читають у цій тематиці. Можна спитати прямо в Stories через стікер «задай питання». Насправді через цей стікер можна багато чого дізнатися про аудиторію, не забувай про його існування ;)

Далі починаємо додавати акаунти в excel-таблицю. Так, спочатку здається, що можна швиденько пройтися по конкурентам, подивитися що там і як і зробити висновки, але це так не працює. Вже на 3-му конкуренті забуваєш, що і де заходить краще і що з цим робити далі, тому таблиці — це не складно, це зручно.

Покроковий аналіз можна переглянути у відео-інструкції:
Що ми маємо після аналізу
Загальний висновок щодо кожного конкурента. Наприклад, в акаунті @kava.ira — краще працюють обкладинки з її обличчям, тому що у неї є особистий бренд, до якого сформована лояльність аудиторії. Мінус такого формату — нова аудиторія не розуміє, що всередині каруселі, тому в акаунті можна використати фото+заголовок, щоб убити двох зайців одразу. І так далі.

Порівняння конкурентів. Наприклад, наш аккаунт серед основних конкурентів у топі по залученню та активності аудиторії — хвалимо себе і починаємо працювати над новими ідеями контенту та візуалу, що виникли під час аналізу. А саме... (виписуємо ідеї та свої думки).
Трохи повторимо пройдене
Аналогічний аналіз лише у текстовому форматі (для тих, кому так зручніше):

Найкраще робити на одного конкурента один аркуш у таблиці. Пишемо нік акаунта замість назви аркуша, щоб не заплутатися.
Звертаємо увагу на нік акаунта та аватарку: чим вони відрізняються від ваших? А що з описом? Виписуємо думки та ідеї щодо цього: вони нам ще знадобляться. Детальніше оформлення акаунтів ми розберемо трохи пізніше, але вже на цьому етапі важливо проаналізувати заповнення цих блоків у конкурентів, щоб зуміти надалі виділитися та показати свою перевагу.

Починаємо збирати дані по дописах у стрічці. У першому стовпці додаємо посилання на останні 10-20 постів конкурента.
Далі робимо стовпець із кількістю підписників (він буде потрібен для підрахунку за формулою).
Виписуємо по кожному посту кількість лайків та кількість коментарів.
Потім додаємо формули в наступні стовпці, щоб вирахувати відсоток лайків та коментарів від кількості підписників: кількість лайків/коментарів *100 / кількість підписників.
У таблиці для лайків це формула =C2*100/B2, для коментарів =D2*100/B2.
У передостанньому стовпці пишемо назву допису, який вид контенту використовувався, а останньому стовпці — свої спостереження.
Далі можемо відсортувати всі дописи від більшого показника до меншого, наприклад, за відсотком лайків від кількості підписників (виділяємо всі пости – сортувати діапазон – стовпець Е – від Я до А).
Потім можна розрахувати середні показники через функцію AVERAGE (формула = AVERAGE (E2: E10)):
Так ми зможемо орієнтуватися на ці показники (на скріні вище показані жовтим кольором) і з легкістю позначити зеленим кольором пости, які зайшли добре, помаранчевим — які зайшли нормально, червоним — зайшли погано (це все потрібно для зручності, щоб не потонути в нескінченному потоці цифр).
Коли проаналізуємо всі дописи конкурента, пишемо загальний висновок, відповівши на такі питання (при цьому дивимося на відсоток, не на кількість):

 • що заходить за кількістю лайків?
 • на який контент аудиторія реагує у коментарях?
 • які теми найпопулярніші?
 • які рубрики заходять найкраще?
 • які є основні помилки у контенті? (щоб їх не допускати)
 • чим ви відрізняєтеся від конкурента в контенті?
 • чим відрізняєтесь у продукті?
Не варто нехтувати загальним висновком після аналізу, тому що через якийсь час можна буде повернутися до аналізу і, прочитавши лише кілька пропозицій (аби не дивитися всі посилання та висновки), швидко зрозуміти ситуацію за період аналізу в акаунті.
Наступний етап аналізу — порівняти показники всіх конкурентів і визначити «головного» — того, у якого вищі всі показники залучення. Це говорить про те, що його рубрики, інтерактиви та формати контенту добре працюють на цільову аудиторію, тому можна протестувати щось подібне і в себе.

Переходимо до аналізу Stories. Тут необхідно витратити трохи більше часу і стежити тиждень-другий за конкурентами. Можна ускладнити процес і також фіксувати все в таблиці, але не маючи доступу до жодних показників статистики, об'єктивно проаналізувати рубрики, формати та теми буде складно. Тому звичайним методом спостереження постарайся відповісти на основні питання та зафіксувати їх у висновках щодо конкурента:

 • як часто конкурент постить історії?
 • з якою періодичністю?
 • які рубрики?
 • які формати використовує?

Все це допоможе тобі зрозуміти, що зараз відбувається у конкурентів, яка у них контентна стратегія та як тобі можна зробити краще.

А тепер відповіді на запитання, які могли б у тебе виникнути:

1. Як часто аналізувати?
Унікальної формули немає. Зазвичай ми аналізуємо конкурентів раз на місяць, щоб постійно знати актуальні дані і стежити за ситуацією в тематиці. На ринку завжди є порівняння товарів: «там краще сервіс», «а там кращий товар», «а там ще щось». Щоб цим керувати і бути в курсі, треба знати ринок і періодично аналізувати конкурентів.

2. Як прискорити процес аналізу?
Як варіант використовувати сервіс LiveDune (працює через офіційний API, тому безпечний). У сервісі є «порівняння» акаунтів, де можна вибрати потрібних конкурентів та швидко подивитися їхні дані:

До речі, можеш використовувати промокод «kukuruza», щоб отримати 7 додаткових безкоштовних днів при реєстрації або знижку 30% на першу покупку.

3. Аналізувати конкурентів можна лише в такий спосіб?
Залежно від мети аналізу можуть бути різні методи. Наприклад, якщо нас цікавить частина просування конкурентів, ми можемо відстежувати, як вони зростають (швидко/повільно). Можемо періодично аналізувати, якими методами вони набирають аудиторію (реклама/вп/конкурси/гіви). Можемо аналізувати, який із методів для тематики працює краще і т.д.

Ну а тепер довгоочікуваний чек-лист:

 • знайди своїх конкурентів через пошук, а також попитай в аудиторії;
 • склади список всіх своїх конкурентів і щонайменше раз на місяць аналізуй їх контент;
 • звертай увагу на хороші і погані кейси конкурентів;
 • періодично порівнюй свої показники та показники конкурентів;
 • не забувай робити загальний висновок, це допоможе тобі швидко орієнтуватися в документі.
comments powered by HyperComments