Як вийти з тіньового бана і не потрапити до нього

Час читання: 23 хвилини

Що страшніше: кілька тижнів мати низьке охоплення на постах чи блокування акаунта назавжди? Правильно, друге. Тому важливо розуміти, що, крім жахливого «тіньового» бана, якого всі так бояться, існує безліч інших страшних слів і не менш страшних ситуацій, які треба уникати.

«Крадіжка акаунта та блокування його платформою можуть статися з усіма, але тільки не зі мною».

Так не треба думати. Буквально просте незнання якогось правила або звичайна неуважність може призвести до втрати акаунта. І тоді вже і тобі, і клієнту буде не до підвищення показників та продажів.

«Таке відбувається лише з новачками».

Не будемо далеко ходити та глянемо на приклад із магазином IKEA в Україні. Що було: відкриття магазину, величезний ажіотаж, приплив аудиторії до Instagram-акаунту, а через декілька днів... на сторінці вже не меблі, а якийсь хлопець із Туреччини:
Уяви, що відчували ці «горе-smmникии» та їхні клієнти, які довірили їм свій акаунт. Будь-яка помилка може зіпсувати не лише репутацію клієнта, а й твою. У кожній професії є свої нюанси, і це варто розуміти. Крутий контент-маркетолог — це не просто людина, яка знає, як робити крутий контент, це людина, що знає всі ризики і як їх уникнути.

Або інший приклад:
Настя Івлєєва, яка кілька разів намагалася опублікувати свій знімок із фотосесії для журналу Playboy. Дівчина постійно злилася у stories на недоброзичливих підписників та хейтерів, які нібито активно скаржаться на пост, через що його постійно блокують та видаляють. Але все набагато простіше: це оголене тіло, а платформа такі матеріали банить. Єдиний варіант: заблюрити інтимні місця і спробувати опублікувати ще раз.

Ну а тепер уяви, що твій клієнт — блогер, і він потрапив у таку саму ситуацію. Тепер знаєш, що йому відповісти та як допомогти? :)
Види банів:
1. Попередження
2. Тимчасове обмеження
3. Тіньовий бан
4. Вічне блокування

Далі розглянемо кожен із варіантів.
Попередження
Найчастіше про порушення правил спільноти тобі приходить попередження з проханням видалити публікацію чи оскаржити його.

Ось як виглядає таке попередження:
Якщо ти справді порушив правила, краще видали, але якщо це помилка і у тебе є права на цей контент, натискай на «заперечити».
Тобі хоч раз приходило таке попередження?
Готово!
Тимчасове обмеження
Тимчасове обмеження на якісь дії тобі може прийти через:

 • використання сторонніх сервісів, наприклад, для накрутки підписників/лайків, видалення ботів, для автопостингу тощо;
 • одноразового попередження про порушення правил спільноти;
 • перевищення лімітів по підпискам чи лайкам (про них нижче).
Як виглядає сповіщення про обмеження:
А тобі обмежували дії з якоїсь причини?
Готово!
Дії можуть заблокувати на один із цих термінів: 3 години, 7 годин, 24 години, 3 дні, 7 днів, 21 день. Чим більше порушень, тим довше блокування.

Сам акаунт при цьому не видаляють. Але якщо порушення повторюються, можна отримати вічне блокування.

Порада від нас (за всю нашу багаторічну практику ведення Instagram-акаунтів ми перепробували багато і визначили саме те, що працює): якщо тобі вже надійшло таке повідомлення, то найкращими твоїми діями будуть:

 • нічого не постити 3 дні (ні дописи, ні історії);
 • не заходити в акаунт 2-3 дні (ні з телефону, ні з комп'ютера — ніяк).

Дай платформі «відпочити» від твого акаунта, інакше алгоритми розцінять це як «злісне порушення правил» і занизять твої охоплення, не відправлятимуть у рекомендації тощо.

Ліміти дій у Instagram:

Зараз тобі цей список скоріш за все не знадобиться, але рекомендуємо його зберегти на майбутнє, тому що рано чи пізно він може стати у нагоді. Ліміти змінюються, тому вони можуть відрізнятись від тих, які ти чув навіть півроку тому.

 • 7-13 підписок на годину або 100-150 підписок на день;
 • 7-13 відписок на годину або 100-150 відписок на день;
 • 300-400 лайків на день (акаунтам, за якими слідкуєш);
 • 2-5 коментарів у годину або 20-30 коментарів у день;
 • до 10 повідомлень в Direct акаунтів, з якими не було ніколи взаємодій (не підписані, немає повідомлень).

Що ще важливо про DM:
 • не надсилай одне й те ж повідомлення у кілька акаунтів (це розцінюється як спам, авторозсилання);
 • не прикріплюй посилання на сторонні сервіси у повідомленні, якщо це твоя перша взаємодія з користувачем;
 • постарайся спланувати свою активність у Direct так, щоби ти відповідав не раз на місяць. Інакше це може розцінити платформу за підозрілу активність.
 • 25 постів на день з інтервалом 5-10 хвилин.

Яких обмежень немає:

 • на кількість Stories на день, АЛЕ висіти у профілі буде лише 100 історій, кожна наступна буде видаляти першу;
 • кількість публікацій за весь час;
 • кількість збережених публікацій;
 • кількість видалених публікацій на день.

У 2021 році Instagram ще активніше став боротися з ботами та автоматизацією. Тому, щоб уберегти себе від бана, треба діяти природно. Саме тому ми не радимо використовувати сторонні неперевірені сервіси для накрутки, розсилки повідомлень і т.д.

Тіньовий бан
Тіньовий бан — це алгоритм, який працює в автоматичному, а не ручному режимі. Техпідтримка Instagram називає це обмеженням видимості.
Був хоч раз у тіньовому бані?
Готово!
«У мене впали охоплення, це точно тіньовий бан» — так думати не треба, у 99% випадків це сталося через зниження якості контенту. Що робити? Аналіз контенту та публікація контенту з урахуванням помилок.

«Впали охоплення, це точно тіньовий бан, бо я нічого не змінював у контенті» — а якщо нічого не змінювати, показники статистики підвищуватимуться? Ні, лише будуть падати, тому тіньовий бан швидше за все тут теж ні до чого. Завжди потрібно працювати над якістю, тому що конкуренти не сплять, платформа не стоїть на місці, контенту з кожним днем ​​стає дедалі більше. Виграє той, хто робить краще, ніж учора.

Але що ж таке цей тіньовий бан? Це найбільш суперечливий вид бана, тому що офіційно ні про який подібний бан представники соцмережі не говорять і попередження про нього не приходять, але при цьому техпідтримка неодноразово підтверджувала існування такого «бана».

ТБ видається на певний час. Якщо ти не будеш скаржитися і писати в техпідтримку, тобі все одно повернуть видачу за хештегами та геомітками — на наш досвід, це відбувається протягом двох тижнів. Від ТБ ніхто не застрахований. Його може отримати кожен — під бан можна потрапити і вдруге, і втретє, і т.д.

Випробувавши на собі тіньовий бан, багато хто відзначає (і ми в тому числі), що пости перестають потрапляти в розділ рекомендоване (через це падає % непідписаних) і відображатись по хештегах та геолокації, а також різко знижується охоплення.

Ось, наприклад, статистика постів до тіньового бана:
Пости в той же період, але під час тіньового бана:

Причинами подібного бана можуть бути: часті скарги на аккаунт, образи, спам, пости, що порушують правила Instagram, порушення лімітів, використання заборонених хештегів і т.д.

Як зрозуміти, що обліковий запис у тіньовому бані:

 • різке зниження охоплення у 1,5-2 рази;
 • зменшення % непідписаних (наприклад, стабільно було 25-50%, а зараз упав до 0-10%);
 • аккаунт не відображається у пошуку, доки не напишеш назву повністю;
 • публікації не відображаються за хештегами та геолокацією.

Спочатку перевір кожен цей пункт і вже потім роби висновки.
А зараз, дізнавшись про всі критерії, що скажеш: попадав хоч раз у тіньовий бан?
Готово!
Поради, як вийти з тіньового бана (чим ми користуємося):

1. Перше та основне — чекати 14 днів (в середньому саме стільки часу має пройти, щоб аккаунт повернувся до звичайного стану). Тому, будь ласка, не треба вірити всім інфоциганським експертам, які за мільйон гривень гарантують вихід з тіньового бана за якоюсь спеціальною унікальною методикою ;)

Але є додаткові поради, які можуть прискорити цей процес і які радить техпідтримка:

 1. Видалити всі сумнівні сторонні програми або програми, які мають доступ до облікового запису (налаштування - безпека - програми та сайти - активно).
 2. Нічого не постити 3 дні (ні дописи, ні історії).
 3. Не заходити в акаунт 2-3 дні (ні з телефону, ні з комп'ютера — ніяк).
 4. Прибрати в останніх 6 публікаціях хештеги та геолокації, у них можуть бути заборонені теги (про них нижче), які й призвели до ТБ.

Що каже техпідтримка про ТБ:
Як убезпечити аккаунт від тіньового бана:

1. Не використовуй сторонні послуги для накрутки, масфоловінгу, маслукінгу, видалення підписників, автопостингу і т.д.

Так, можна потрапити під санкції за будь-який вид накруток — напевно, це для тебе не новина. За це можна отримати й вічний бан. Тут уже як пощастить, чи вічний бан дадуть, чи обмежать дії, чи буде тіньовий.

2. Не публікуй заборонені матеріали, щоб не отримати скарги від інших користувачів та від самої платформи:

 • чужі матеріали;
 • матеріали, за які на тебе можуть скаржитися інші користувачі (наприклад, зображення чи звернення, що дозволені платформою, але неприємні для аудиторії);
 • матеріали, заборонені правилами Спільноти (про них у наступному розділі).

3. Не використовуй однаковий опис у постах та постійний набір хештегів, який не змінюються довгий час.

Хоча багато хто це не підтпідтримує і стверджує, що однакові теги ні на що не впливають, але навіть сама підтримка (знімки екрана вище) говорять про те, що однакові описи — це погано. До того ж, який сенс використовувати одні й самі тексти? Правильно, жодного.

Як пояснює сам Instagram, трапляється так, що популярні хештеги починають часто використовувати для неактуального, не релевантного контенту, що призводить до його швидкого захаращення. Тоді Instagram видаляє або обмежує їхнє використання. Якщо ти додаси до посту один з таких хештегов, всі інші теги також можуть перестати ранжуватися, а акаунт може потрапити під бан.

Звичайно, всі хештеги, які будь-яким чином пов'язані з дорослим контентом (18+) заборонені:
Також заборонені хештеги, які можуть розміщуватися під контентом, що порушує «Настанови спільноти» Instagram (не важливо, українською чи іншою мовою):
Ти можеш помітити, що деякі хештеги досить невинні, але Instagram вважає інакше. Тому не варто їх використати у своїх публікаціях.

Ось список «поганих» хештегів, які поширені і на перший погляд нешкідливі:
Вічне блокування
Вічне блокування означає повне видалення акаунта. Відновити його найчастіше дуже складно, але можливо. Такий бан дається за серйозні та систематичні порушення, наприклад, якщо тебе запідозрили у накрутках або після кількох тимчасових блокувань.

При спробі знайти сторінку користувач побачить повідомлення: «На жаль, ця сторінка недоступна». А ось як виглядає сповіщення про вічне блокування:
Хоч раз блокували твій акаунт у такий спосіб?
Готово!
Що робити, якщо надійшло таке повідомлення.

Звичайно, відразу потрібно заповнювати форму. Дехто радить посилатися на те, що сторінку зламали, навіть якщо «накосячив» саме ти.

Раніше це можна було робити через цю форму, але зараз правила змінилися. Що потрібно робити:

 1. Відкрий Instagram на телефоні.
 2. На екрані входу натисніть «Допомога з входом» під кнопкою «Увійти»
 3. Або натисни у верхньому правому кутку: «Потрібна додаткова допомога?» і слідуй за інструкціями на екрані.
 4. Для розблокування тобі потрібно буде ввести у форму інформацію про компанію або про себе (якщо особистий акаунт) і вказати прив'язану електронну адресу.
 5. Якщо ти все зробив правильно і e-mail теж правильний, то на пошту прийде лист з інструкціями (про всяк випадок перевір папку «Спам», якщо нічого не приходить — можливо, лист потрапив туди).

Швидше за все тебе попросять надіслати одну або кілька фотографій без обробки, які були раніше розміщені в цьому акаунті. Важливо! Перевірка фото працює за технологією EXIF, тому тупо завантажити та видати чуже фото за своє — не вийде.

Або попросять надіслати фото з особистою інформацією та листком, на якому треба буде написати код для перевірки (який також прийде на пошту).

Ну а далі просто проси всесвіт, щоб Instagram все-таки вирішив тобі повернути акаунт.
За що можуть забанити
Про всі причини блокування написано в правилах спільноти, але їх ніхто не читає. Найчастіше випробувавши все це на власному досвіді або досвіді інших стає зрозуміло, що саме не можна публікувати і робити в Instagram.

Знову для прикладу візьмемо Настю Івлєєву та її фото із зображенням жіночих грудей на одязі:
Як і попередній пост такого характеру, цей теж був швидко заблокований. Блогерка так само звинувачувала підписників і просила їх перестати скаржитися на публікацію. Але допис щоразу видалявся. Та видалявся він не через скарги, а через правила платформи, тому що подібні зображення неприйнятні для соцмережі.

Як бачимо, навіть власники акаунтів-мільйонників можуть не знати про найбільш банальну заборону в Instagram, тому, щоб не потрапляти в подібні ситуації ні зі своїм акаунтом, ні з акаунтами клієнтів, треба знати, за що саме можуть забанити в Instagram і як цього уникнути.

1. Публікація фото чи відео інтимного характеру.

Instagram банить за сексуальну та навколосексуальну тему. Це зображення статевого акту, статевих органів, повністю оголених сідниць крупним планом, жіночих сосків (навіть на зображенні, як у випадку з Івлєєвою).

Отримати бан можна за, на перший погляд, невинні речі: фото в білизні або купальнику (актуально для фітнес-блогерів та магазинів).
У тебе могла одразу виникнути думка «так а я ж таке бачив на просторах платформи і нічого» — те, що хтось постить такий матеріал і його ще не забанили не означає, що це дозволено. Швидше за все, цей акаунт має таку кількість попереджень і банів, що нікому і не сниться. Тому, дивлячись на заборонений контент і думаючи, що «о, значить і я таке можу постити», треба усвідомлювати всі ризики.

Потрібно бути обережним також із лексикою сексуального характеру. Були випадки блокування навіть за емодзі із сексуальним підтекстом:
2. Матеріали, за якими можна визначити особи тих, хто завдавав або завдає каліцтва, якщо ці матеріали призначені для нападок або висміювання, а також заохочення та заклики до таких дій.

Були ситуації, коли блокували за звичайні на перший погляд питання-інтерактиви в публікаціях облікових записів фітнес-тематики: «Яка фігура вам більше подобається?». Подібні формулювання порушують правила Instagram, бо принижують людину в очах інших.

За висміювання та осуд приймаються зображення, де порівнюються кілька осіб (актуально для блогерів, які порівнюють образи/макіяж знаменитостей тощо). Через те, що потрібно вибрати когось одного — це розцінюється як образа іншого.

Важливо: сюди відносяться і матеріали про схуднення, дієти, фотографії до/після. Це сприймається як порівняння людей, висміювання і транслювання, як потрібно/не потрібно.
3. Публікація не свого контенту.

Бан за авторське право — те, чого варто боятися найбільше. Є велика ймовірність, що акаунт буде заблокований назавжди. Часто автори контенту не хочуть відкликати скарги або взагалі не відповідають на повідомлення.

У більшості країн авторське право — це законне право, яке захищає оригінальні авторські роботи. Зазвичай авторське право надається в момент створення чогось.

Коли під час публікації ти якимось чином порушуєш авторські права, то до акаунта будуть застосовані штрафні санкції. Це стосується і публікацій, які ти береш у соціальних мережах, і фото, взятих з сайтів.

У правилах Instagram є пункти, які свідчать, що: «При розміщенні допису з фото, на якому зображений ти, або фото, яке ти зробив — соціальна мережа Instagram отримує ліцензію на подальше використання твоїх фотоматеріалів як у межах сервісу, так і за ними. Це означає, що Instagram має право передавати ліцензію на користування третім особам — згідно з новою редакцією правил користування популярною соціальною мережею».

Тобто Instagram має право використовувати твої фотоматеріали, наприклад, для проведення рекламних кампаній. Він також може розміщувати їх на сторонніх ресурсах. І до речі, автор фотографій не отримує жодної винагороди за використання його матеріалу, тому що наданий дозвіл дозволяє використовувати фотоматеріали безкоштовно протягом необмеженого часу.

Це означає:

 • соцмережа Instagram має право використовувати у своїх цілях публікації, розміщені на платформі.
 • користувачі Instagram не можуть розміщувати чужі публікації у своїх цілях без згоди автора цього контенту.

До речі, цікавий випадок на тему — судова справа фотографа проти Instagram.

Як може прийти скарга за авторське право?

1. Алгоритм Instagram вважає, що ти використовував чуже зображення/музику/відео і автоматично видаляє цей пост. Якщо таких випадків багато, то акаунт можуть заблокувати.

2. Автор контенту сам подає скаргу на публікацію. Іноді перед цим автори пишуть у direct з проханням видалити або тегнути їх обліковий запис, тому важливо регулярно перевіряти вхідні повідомлення та запити.

У вересні 2020 року Facebook оголосив, що запускає розділ контролю для авторського контенту. Цей розділ дозволить власникам зображень контролювати, куди вони потрапляють і як використовуються:
Як зазначає The Verge, нововведення може значно змінити те, як зараз працює Instagram, оскільки багато власників акаунтів забирають собі зображення у першоджерела та видають за свої. Тепер власники прав зможуть без зволікання видалити вкрадені медіафайли.

Що може бути небезпечним для акаунта?

1. Публікувати зображення, відео або музику автора, з яким ти не домовився про використання матеріалів і який не вказав ліцензію Creative Commons (детальніше про це трохи нижче).

2. Брати фото, відео чи ілюстрації з логотипами чи ніками авторів та приховувати (замазувати, обрізати) їх.

3. Використовувати Telegram стікери у візуалі. Після публікації стікерів у Telegram авторські права на них автоматично переходять платформі. Тому ти можеш використовувати їх тільки на свій страх та ризик:
Як вберегти себе від бана за авторське право?

1. Знати про ліцензію Creative Commons.

Це група відкритих ліцензій, які через короткі позначення відображають умови використання об'єктів, до яких вони додаються:
Кожне позначення відображає якусь конкретну умову. Наприклад, якщо фото позначено так СС-Вy — це означає, що таке фото можна використовувати будь-яким способом, тільки необхідно вказати автора.

Докладніше про кожен вид ліцензії можна почитати за посиланням.

Так виглядає пошук «безпечних» відео та музики на YouTube:
Ось як можна шукати «безпечні» зображення:

Сервіси для пошуку контенту з умовами Creative Commons:


Більше сервісів для пошуку такого контенту шукай тут чи тут.

2. Використовувати зображення з фотобанків або фотостоків, де всі матеріали дозволені для масового використання.

Ось топ безкоштовних стоків, якими ми й самі користуємося:
3. Писати авторам контенту, який хочеш взяти.

Це стосується і фото, і відео, і музики, і ілюстрацій. У Instagram зв'язуйся через direct та коментарі під постами. Якщо потрібен YouTube, то найчастіше на каналах є посилання на інші соцмережі (або пошту), через які ти теж можеш зв'язатися.

Що робити, якщо скарга вже є?

Як тільки з'явилася скарга, одразу ж зв'язуйся з автором. Твоє завдання: всіма можливими способами зробити так, щоб він відкликав скаргу. Покрокова інструкція для такого випадку:

 • продумати та прописати лист для автора;
 • написати та чекати відповідь;
 • якщо відповіді не буде за кілька днів, краще пошукати інші контакти для зв'язку (Facebook, пошта тощо);
 • повторювати дії, доки не буде результату.

Як зрозуміти, чи заблокують твій акаунт назавжди?

Ніяк. Ось що говорить техпідтримка з цього приводу:
Тому:

 • Як тільки отримав попередження за авторське право, відразу ж пиши тому, хто у цьому звинуватив, та проси відкликати скаргу.
 • Не повторюй тих самих помилок. З кожним новим попередженням ти стаєш все ближче до повного блокування акаунта без можливості повернути його.
 • Немає певної кількості заявок про порушення авторського права, після якого акаунт блокується — можуть заблокувати і з першої скарги.

Пам'ятай, що бан це небезпечно, і є великий шанс не повернути акаунт. Навіть якщо в інших облікових записах можна побачити контент з розділу «не можна», це не означає, що такий контент можна публікувати і тебе за нього не заблокують.

При цьому такий контент може бути опублікований дуже давно, але це не означає, що за нього не зможе прийти попередження.

Оскаржувати бан за авторське право набагато складніше, ніж за порушення правил спільноти, тому завжди домовляйся з авторами про використання їх матеріалів і завжди вказуй автора в описі.

Чек лист:

 • прочитай правила спільноти Instagram;
 • дотримуйся лімітів платформи;
 • не звинувачуй у падінні охоплень тіньовий бан, спочатку проаналізуй ситуацію;
 • не використовуй сторонні послуги для накрутки, масфолловінгу, маслукінгу тощо;
 • не використовуй однаковий опис у постах та постійний набір хештегів, який не змінюється довгий час;
 • не публікуй заборонених матеріалів;
 • пам'ятай про ліцензію Creative Commons;
 • використовуй зображення з фотобанків чи фотостоків;
 • завжди пиши авторам контенту, який хочеш взяти.