Надивленість у контенті та адаптація механік

Час читання: 14 хвилин

У багатьох темах нашого курсу ми використовували не лише наші особисті розробки, а й приклади відомих брендів, блогерів, розважальних проектів тощо.

Всі ці ідеї ми накопичували роками, щодня переглядаючи сотні акаунтів, контент яких нам подобається (ми називаємо такі акаунти натхненниками).

А навіщо ми це робили? Так ми розвивали нашу наочність і тим самим підвищували компетентність, експертність та різнобічність.
Що таке надивленість
Надивленість — візуальний досвід кожної людини. Чим більше гарного ти бачиш, тим більш розвиненим є твій смак. Наприклад, розвинувши надивленість у дизайні, ти зможеш подивитися на візуал і відразу зрозуміти: якісний він чи ні, спрацює у креативі чи ні.

Багатьом здається, що надивленість потрібна лише людям, які працюють із візуалом (фотографи, дизайнери тощо), але це не так.

Надивленість важлива у будь-якій сфері. Якщо ти створюєш контент, ти маєш розуміти, які формати та рубрики працюють у інших, чому вони працюють і як їх покращити (це надивленість + аналіз).

Навіщо тобі надивленість?

1. Щоб швидше працювати

Уяви: у тебе з'являється нова задача для себе чи клієнта, і в голові відразу виникають сотні ідей і референсів, як втілити це в життя. Ідеальний варіант, правда ж? А якщо в тебе цих ідей ще немає, то ти одразу знатимеш, де й у кого їх шукати. У будь-якому випадку ти стаєш більш мобільним, швидким та експертним.

2. Розвинути креативність

Це знають усі: чужа ідея + чужа ідея = нова ідея. Але мало хто знає, де шукати класні ідеї. Отже, треба знати, де копати. Надивленість — це та карта, яка покаже, де саме робити розкопки.

Коли у художника запитують, звідки він бере свої ідеї, чесний художник відповідає: «Я їх краду». Існує тільки те, що може бути запозиченим, і те, що ні. Немає нічого оригінального. Коли люди називають щось оригінальним, вони просто не знайши першоджерело. Кожен художник знає, що нічого не з'являється з порожнечі — «Steal Like An Artist» by Austin Kleon.

3. Розвивати вміння оцінювати

Чим більше дивишся хороших робіт, тим легше розуміти, яка хороша, а яка погана. Слідом за надивленістю приходить швидке розуміння, що не так у твоїй роботі, і як це виправити.

Наприклад, якби ще 3-4 роки тому нас попросили знайти помилки в цьому візуалі, ми швидше за все сказали б, що з ним все ок і нічого виправляти не треба:
Але зараз, вивчивши базу з дизайну і щодня розвиваючи надивленість, ми чітко розуміємо, що в цьому візуалі мало «повітря», не вистачає простору, щоб користувач добре зчитав усі елементи. А ще погана читабельність, поєднання різних шрифтів та відсутність логічної шрифтової пари, мільйон кольорів, які не поєднюються, активний фон + активні елементи, неправильна композиція та ієрархія.

І це все лише завдяки надивленості та знанню бази з дизайну (яку ми, до речі, вивчимо в модулі по візуалу ;)

4. Бути у тренді

У чому логіка? Все нове — це давно забуте старе, що за будь-яких обставин повертається на своє місце. Найчастіше ці обставини є випадковими, саме тому вгадати складно. А ось вчасно підключитися — цілком реально.

Пам'ятаєш, як одночасно всі блогери почали масово використовувати різні інтерактиви на отримання реакцій в stories? Хто саме це почав, зрозуміти складно (та й не потрібно), але механіка розлетілася по всьому Instagram за лічені години:
Бачив хоч раз такі історії?
Готово!
І звичайно ж, хто перший встав — того й тапки. Адже саме на самому початку аудиторія найактивніше реагує на подібні інтерактиви та заклики, доки вони не стали мейнстримом і не набридли всім.

Ще один приклад: якщо регулярно слідкувати за натхненниками, можна помітити, що зараз у тренді гейміфікація. Як це використати?

Наприклад, тобі потрібно влаштувати конкурс. Можна просто прописати всі умови та опублікувати, але чому б не зробити щось гейміфікованіше: «Морський бій» або «Сапер». І підписникам цікаво, і залученість буде набагато вищою:
Або, наприклад, колись була популярна гра «злови мене і надішли скрін». Таким чином підписники отримували від брендів промокоди на знижку або вигравали подарунки від блогерів:
Ну такі історії точно бачив, так?
Готово!
Надивленість не означає, що потрібно просто брати і робити так само. Потрібно просто відслідковувати тренди і розуміти, як їх можна адаптувати і покращити, щоб вийшло навіть краще, за оригінал.
Як розвивати надивленість
1. Оточення

Ти ходиш вулицею, користуєшся транспортом, ходиш у кафе тощо. Почни помічати все, що є довкола.

Наприклад, білборди: наш друг, Андрій Шевчук @shevchuk.presentation, як і будь-який інший мешканець будь-якого іншого міста, просто побачив передвиборну рекламу. Але замість того, щоб обговорити її з друзями або просто оцінити та проаналізувати у своїй голові, він поділився нею зі своїми підписниками, показавши при цьому аудиторії свою експертність.

Так народилася нова рубрика, яка отримує класне охоплення та фідбек від підписників. Чи це не круто?
Реклама в метро: «о, такі лінії можна використати у наступному дописі. О, а ці лінії виглядають дуже круто у поєднанні з подібними графічними елементами. О, а це крута ідея для завтрашнього інтерактиву».

Журнали: о, цікаве розміщення тексту та поєднання кольорів, можна спробувати адаптувати це. О, а цей розворот нагадує безкінечну карусель в Instagram, де елементи одного слайда плавно переходять до іншої, правда ж?
Інтер'єр кафе: хм, ця неонова вивіска дуже круто виглядає. Можливо, зробити неонову фотосесію для того бренду. Потрібно просто подумати, як зробити це небанально.

Якась стаття про 50-ті: хм, а ці старі обкладинки Cosmopolitan точнісінько такі ж, як дописи з елементами ретро в тому акаунті:
Просто. Почни. Усе. Це. Помічати.
Просто цікаво: тобі хоч раз приходила в голову ідея для контенту прямо на вулиці під час прогулянки?
Готово!
2. Instagram

Заведи собі додатковий акаунт, з якого підпишись на всі сторінки в Instagram, які тебе надихають + на своїх конкурентів. Не забувай поповнювати свої підписки та переглядати контент щодня. Так ти зможеш легко та швидко стежити за всіма трендами та крутими фішками і у візуалі, і у контенті.

Як знайти натхненників?

  • у пошуку Instagram за ключовими словами, хештегами та геолокаціями (досить складний і та довгий спосіб);
  • у підписках твоїх підписників чи конкурентів;
  • у рекомендаціях акаунтів на схожі теми:
3. Інші платформи

Для початку зареєструйся на Pinterest та додай на дошки все, що тобі подобається. Просто шукай потрібні зображення за ключовими словами (бажано англійською мовою). З часом алгоритм рекомендуватиме все більше і більше того, що тобі потрібно.

Можеш створити окрему дошку для кожного пункту, наприклад дизайн, поєднання кольорів, шрифти, ідея і т.д. Або для кожного проекту: особистий блог, експертний блог, клієнт 1, клієнт 2 і т.д.

Головне — почни вже нарешті це робити!

Ще корисні ресурси (не забудь заскринити):

Bēhance – один із провідних сайтів, на якому представники різних творчих областей діляться своїми роботами.

Designspiration - надихаючі добірки.

Muzli - розширення для Chrome, яке збирає нові пости з дизайнерських спільнот на домашній вкладці.

Eagle є альтернативою Pinterest, де можна розкласти всі референси по папках і легко знайти потрібний.

W1D1 - крутий додаток, щоб тренувати нагляд і вчитися адаптувати прийоми з мистецтва: щодня отримуєш міні-лекцію в картках, гортаєш приклади, виконуєш завдання.
Як тренувати надивленість
1. Зберігай

Не забувай зберігати те, що тобі сподобалося. Краще зберігати не в Інстаграмі, а в Телеграм-каналі. Так всі твої ідеї з різних ресурсів будуть в одному місці (просто робиш скрін та відправляєш собі на канал).

Майже кожен наш член команди має свої Телеграм-канали під кожну потребу. Ось, як це може виглядати у тебе:
Нехай деякі рішення тобі зараз не потрібні, але коли з'явиться потреба, ти не витрачатимеш час на пошук. І буде краще, якщо окрім знімка або запису екрану ти додаватимеш короткі нотатки: що саме тобі сподобалося, як це можна покращити або адаптувати (повір, у майбутньому ти скажеш собі дякую за ці нотатки;)

Можеш об'єднатися з однодумцями та ділитися ідеями у закритому чаті. У нас у команді є подібний чат з ідеями від натхненників, в який ми регулярно скидаємо круті приклади та референси (найцікавіші з них потім ви бачите у Telegram-каналі Kukuruza blog):
Можеш навіть об'єднатися з учасниками нашого чату, адже ми всі там зібралися, щоб допомагати одне одному. Ну як, запропонуєш ідею в чаті першим? :)
2. Пам'ятай про стабільність

Буде краще, якщо ти працюватимеш над своєю надивленістю з певною періодичністю. Придумай собі графік і постав нагадування. Повір, з часом це увійде у звичку і ти навіть не помітиш, як при стандартному перегляді stories увечері, ти додаси 5 скрінів у свій секретний канал ідей.

Як зробити відкладені повідомлення з нагадуваннями у свій приватний Телеграм-канал з ідеями (1 — затиснути на кілька секунд іконку send, 2 — вибрати schedule, 3 — а потім вибрати дату):
Не забувай поповнювати свої запаси (підписуватись на нових натхненників). Але й не забувай позбавлятися того, що вже не працює: згодом твій смак може змінюватися, і тобі почнуть подобатись інші акаунти та інший візуал — це нормально. Просто відписуйся від тих, хто більше не приносить нових ідей.

3. Аналізуй та звертай увагу на погане

Не зберігай бездумно всі ідеї. Подивися на той візуал чи одиницю контенту, що тобі сподобалися. Дай собі відповідь на такі запитання: Що саме тобі сподобалося? Чому? Що привернуло твою увагу? Ти вже десь бачив щось подібне? А що тобі не подобається? Чому? Як це покращити? Як адаптувати це у твоєму акаунті?

Звертай увагу на погане і роби акценти на помилках, які там є. Спробуй відповісти на запитання: Чому ці кольори не поєднуються? Яка шрифтова пара тут виглядала б краще? Чому ця композиція не дуже вдала? Які елементи тут зайві? Яка основна помилка? Що ще тобі не подобається у цьому візуалі? (З кожним разом краще відповідати на подібні питання тобі допоможе наш модуль по візуалу).

Завдяки подібним маніпуляціям, ти зменшиш шанс того, що наступного разу матимеш такі ж помилки, а також у рази покращиш рівень своєї надивленості.
Надивленість — це твій візуальний світогляд. Іншими словами, це натренований зір, здатний розпізнавати, що є стильним, гармонійним та актуальним, а що — ні. Це не вроджене вміння та не рідкісний талант, а навичка, яку можна (і треба!) розвивати.

Для людей креативних професій це необхідна інвестиція часу. Вивчення кейсів та слідкування за натхненниками потрібно закладати у робочий, а не особистий час.

Експерт у SMM відрізняється від початківця не лише тим, що робив контент у сотні акаунтів, але й тим, що багато бачив та аналізував.

Чек лист:

  • заведи собі акаунт в Інстаграм і підпишися на всіх натхненників та конкурентів;
  • зареєструйся на Pinterest та зберігай на дошки все, що тобі подобається;
  • створи приватні телеграм-канали для ідей на різні теми;
  • запропонуй друзями, колегами (або учасникам нетворкінг-чату :) створити закритий чат, де ви будете ділитися контент-ідеями один з одним;
  • спробуй помічати ідеї для контенту просто на вулиці чи у кафе;
  • пропиши собі певний графік чи постав нагадування для стабільного тренування надивленості;
  • зберігаючи цікаві ідеї для контенту, аналізуй їх, не роби це бездумно.